E-imza Avantajları

E-imza Avantajları

Her insanın kendine özel imzası vardır. E-imza bu kişiye ait imzanın elektronik ortamdaki halidir. E-imza avantajları çok fazla olduğundan dolayı günümüzde çok fazla kullanılmakta. Eskiden bilgisayarda yazılan belgeler kağıda çıkarılır, ıslak imza atılır ve öyle resmiyet kazanırdı. E-imzadan sonra bütün bunlara gerek kalmadı. Bilgisayarda, nette oluşturulan belgenin kişiye veya firmaya ait olduğunu ispatlamak için e-imza atılır. Çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Çıktı almaya veya kargo ile postalamaya gerek kalmadığından masraflar azalır.
 • Netin olduğu her yerde ve her zaman imza işlerinizi yapabilirsiniz.
 • Şifreli kod olan imzayı her yerde güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Zamandan kazanıp hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Görüldüğü üzere e-imzanın avantajları oldukça fazladır. Bundan dolayı da e-imzanın son zamanlarda sıklıkla kullanıldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada e-imza avantajlarına etkili bir düzeyde sahip olmak için profesyonel bir hizmet almak şarttır.

e-imza avantajları

E-İmza Kullanımı

Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri artık birçok kamu işlerini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Bundan dolayı sadece ülkemizde değil dünya ülkelerinde e-imza kullanımı yaygınlaşmıştır. Nette mailinize veya herhangi bir hesabınıza belgeler gelir. Belgelerin üzerinde e-imza varsa dikkate almalı ve önemsemelisiniz. Çünkü atılan imza belgenin kişiye veya kuruma ait olduğunu kanıtlar. Ülkemizde aktif olarak kullanılan alanlardan birkaçı;

 • E-devlet
 • UYAP
 • Emniyet Müdürlüğü
 • Nüfus Müdürlükleri
 • MERSİS
 • KPSS, DGS, Pasaport tarzındaki başvurularda
 • Online verilen siparişlerde
 • Özel ve kamu bankalarının internet bankacılığında
 • Vergi işlemlerinde
 • Kamu kurumlarının kendi aralarındaki işlemlerde

Görüldüğü üzere e-imza kullanımı söz konusu olduğunda karşımıza geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkmaktadır. Bu durum beraberinde e-imza uygulamalarına olan ilgiyi de getirmektedir. Bu doğrultuda söz konusu ilginin karşılanması için de pek çok farklı uygulamanın sürece dahil olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

E-imza fırsatları

İmza, kişinin kendi olduğunu ispatlayan bir araçtır. E-imza da bilgisayar gibi dijital alanlarda hazırlanan belgelere atılarak kişinin veya işletmenin kimliğini doğrulamaktadır. Elektronik olarak da nitelendirilen imza, yetki verilen sağlayıcılar tarafından oluşturulur. Oluşturulan imzanın bir bedeli, maliyeti vardır. Maliyetler yıla göre hesaplanır. Bazı dönemlerde yapılan indirimler e-imza fırsatları olarak değerlendirilir.

Şifrelerden oluşan bir koddur aslında. Kişiye özel üretilen kod, güvenliği yüksek ortamlarda oluşturulmaktadır. Bundan dolayı e-imzayı oluşturan şifreli koda ulaşım sağlanması imkansızdır. Güvenlik sisteminin güçlü olması e-imza avantajları arasında yer alır. Siz de sorunsuz bir şekilde e-imza avantajlarından yararlanmayı isterseniz; mutlaka profesyonel bir hizmet almalısınız!

E-İmza Özellikleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alandaki işlemlerin internet üzerine taşınmasıyla önemli avantajlar yaşanmaya devam ediyor. Uzun zaman önce yürürlüğe giren ve çok sayıda alanda kullanılan e-imza sisteminin çeşitli özellikleri vardır. E-imza ile atılan imzalar ile elle atılan imzalar arasındaki hukuki sonuçlar eşittir. İspat gücünün haiz olduğu e-imza kesin delil olarak kullanılabilir. Elektronik imza sistemiyle birlikte gerçekleştirilen veriler senet hükmünde sayılacaktır.

Kullanım alanı oldukça geniş olan e-imza birçok alandaki işlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Çeşitli özelliklerdeki resmi evrakların kurumlar arasında sorunsuz bir şekilde gönderilmesini sağlayan sistem her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Elektronik ortamda yapılan işlemlerin güvenliğinin sağlanması için önemli olan bir sistem olan e-imza birçok avantaj sağlar.

Bu imza sisteminin kullanılması için bazı şartlar vardır. İlk olarak ilgili kimlik kontrollerinin yapılması gerekir. Kimlik kontrolü yapılmadan e-imza kullanımı mümkün değildir. Hem bireysel hem de kurumsal başvurular için farklı yöntemler tercih edilebilir. E-imza avantajları birçok kurumsal firma için öne çıkmaktadır.

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.